BLOG

BLOG - Zaparowane okna – jak zapobiegać temu zjawisku?

Zaparowane okna – jak zapobiegać temu zjawisku?

Opublikowano Czerwiec 19, 2019

 

Na oknach w domu często pojawia się para? Nie powinniśmy jej lekceważyć! Dlaczego okna zaparowują? Jakie może mieć to konsekwencje? W jaki sposób można zapobiegać zaparowaniu okien? Odpowiadamy na wszystkie z tych pytań!

Para osadzająca się na oknach jest problemem w wielu domach, w których zamontowane są okna plastikowe, czyli PCV. Problem ten, lecz na ogół w mniejszym stopniu, może pojawić się również w przypadku okien drewnianych czy aluminiowych.

 

okna

 

Kiedy dochodzi do zaparowania okien?

Najczęściej okna parują w okresie jesiennym oraz zimowym. Możemy wtedy zobaczyć skroploną parę od wewnętrznej strony okien, najczęściej w ich dolnej części. Czasami zdarza się, że pary jest tak dużo, że woda zaczyna kapać na parapet!

Parowanie okien jest przede wszystkim wynikiem nadmiernej szczelności budynku, czyli braku skutecznej wentylacji, która powodowałaby odpowiednią cyrkulację powietrza. Dodatkowo, do problemu przyczynia się nadmierna wilgotność powietrza, dlatego też z problemem zaparowanych okien często mamy do czynienia w łazience, w kuchni, niemniej jednak może on pojawić się również w innych pomieszczeniach.

Do czego mogą doprowadzić nadmiernie zaparowane okna?

Widok pary osadzającej się na oknach to zatem znak, że mieszkamy w szczelnym budynku.

Z jednej strony może wydawać się, że to dobrze – wówczas zmniejszamy ryzyko ucieczko ciepła i wysokich rachunków za ogrzewanie. Z drugiej strony musimy jednak pamiętać o tym, że nadmiernie szczelne pomieszczenia są narażone na pojawienie się grzybów, w tym pleśni. która ma niekorzystny wpływ nie tylko na wygląd pomieszczenia, ale również na zdrowie domowników.

okno

 

Zaparowane okna oraz rozwijające się na oknach i ścianach grzyby mogą powodować infekcje układu oddechowego, alergie, a nawet prowadzić do zwiększonego ryzyka chorób nowotworowych.

Jak zapobiegać parowaniu okien?

Najważniejsza jest sprawnie działająca wentylacja grawitacyjna. W pomieszczeniach, w których często pojawia się wilgoć, na przykład w łazience i w kuchni, zaleca się także stosowanie wentylacji mechanicznej – wentylator, okap.

Pamiętajmy także o regularnym rozszczelnianiu okien, czyli ich lekkim uchylaniu przez przekręcenie klamki na ukos.

Gdy chcemy kupić nowe okna, sprawdźmy, czy posiadają one opcję mikrowentylacji bez potrzeby uchylania skrzydła okna.

powrót