BLOG

BLOG - Okna dla domu – okna do domu energooszczędnego

Okna Antywłamaniowe, Bezpieczne Okna, Stolarka Okienna, Okna Dla Domu,

Budownictwo energooszczędne to przyszłościowy wybór – to nie tylko niższe rachunki za ogrzewanie, ale również wsparcie dla środowiska naturalnego. Jakie okna wybiera są do domów tego rodzaju?

Opublikowano Grudzień 04, 2018

 

 

Domy energooszczędne wyróżniają się specjalną konstrukcją i zastosowaniem odpowiednich materiałów, które pozwalają na ograniczenie marnowania energii cieplnej, a tym samym są także tak tanie w utrzymaniu.

Oprócz zwartej bryły budynku, właściwej orientacji na działce, odpowiedniego docieplenia ścian, fundamentów i dachu, zamontowania ciepłych drzwi liczy się również dopasowana stolarka okienna. Jakie okna do domu energooszczędnego są najlepsze?Jak wyglądają okna energooszczędne?

Na pierwszy rzut oka, okna do domu o niskim zapotrzebowaniu energetycznym nie różnią się od tych standardowych. W rzeczywistości jednak mamy do czynienia z innymi konstrukcjami niż te spotykane w domach, które nie są energooszczędne.

Materiały, z których wykonane są okna do domu energooszczędnego, powinny zapewniać odpowiednią szczelność, a przy tym trwałość i wytrzymałość.

Specjalne profile okienne o wielu komorach ograniczające przenikanie ciepła, wielowarstwowe pakiety szybowe, wypełnienie przestrzeni między szybami odpowiednimi gazami lub próżnią, specjalne uszczelki – to wszystko powoduje, że okna do domu energooszczędnego są w stanie zapewnić o wiele lepszą izolacyjność termiczną niż modele standardowe.Do domów energoszczędnych można wybrać:

 Ważne parametry dla okien energooszczędnych

Zdecydowanie najważniejszym parametrem dla okien energooszczędnych jest ich współczynnik przenikania ciepła, który określany jest jako U. Dobre okna do domu energooszczędnego powinny posiadać współczynnik U na poziomie 0,8 W/(m2·K) albo niższym.

Zatem przy doborze odpowiednich okien energooszczędnych należy zwrócić szczególną uwagę na ten parametr. Nie warto kierować się za to wyłącznie liczbą komór czy paneli szkła, ponieważ zdarza się, że okna o mniejszej liczbie komór są cieplejsze od okien z większą ich liczbą.Gdzie zamontować okna do domu energooszczędnego?

Domy energooszczędne często kojarzone są jako budynki bez dużych okien. W rzeczywistości jednak także w nich można zastosować duże przeszklenia. Kluczowe jest jednak ich rozmieszczenie.

Największe przeszklenia w domu energooszczędnym powinny znaleźć się od strony południowej. Na ścianie północnej, która jest najchłodniejsza, najczęściej nie montuje się okien albo też stosuje się tam okna o większej izolacyjności i o mniejszych wielkościach, aby nie powodować znacznych strat cieplnych.

Prawidłowo rozlokowane okna do domu energooszczędnego mogą stać się również źródłem ogrzewania pasywnego budynku – docierające do jego wnętrza promienie słońca dogrzewają wtedy przestrzenie.

Warto pamiętać także o tym, że energooszczędne okna do domu powinny być zamontowane przez profesjonalną ekipę – fachowy montaż pozwala na wyeliminowanie ryzyka powstawania mostków cieplnych, przez które może uciekać ciepło.

powrót