BLOG

BLOG - Nowe okna, czyli jak płacić mniejsze rachunki za energię?

Okna Antywłamaniowe, Bezpieczne Okna, Stolarka Okienna, Okna Dla Domu,

Nowe okna, czyli jak płacić mniejsze rachunki za energię?

Opublikowano Sierpień 09, 2019

 

Jeżeli chcemy zakupić nowe okna, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich paramenty techniczne, w tym także na ich poziom termoizolacji. Odpowiednio szczelne okna pozwolą nam na zmniejszenie rachunków za energię potrzebną do ogrzewania domu.

Gdy w budynku zamontowane są starsze okna, które nie są wystarczająco szczelne, wówczas może dojść do znacznych strat w energii cieplnej. Aby ją nadrobić, trzeba będzie mocniej dogrzewać budynek, co przełoży się na większe koszty.

Właśnie dlatego termoizolacja obejmuje nie tylko zamontowanie izolacji ścian czy montaż nowych drzwi, ale również ciepłych okien, które pozwalają na zminimalizowanie ucieczki ciepła nawet o 30 proc.!

 

okna

 

Jak wybrać ciepłe okna?

Gdy chcemy zakupić nowe okna do domu lub do innego budynku, powinniśmy przede wszystkim spojrzeć na ich parametry techniczne, w tym na współczynnik przenikania ciepła dla całego okna, który określany jest symbolem Uw.

Im niższy współczynnik przenikania ciepła okna, tym lepiej, ponieważ wtedy okno jest bardziej szczelne i przepuszcza mniej ciepła. Zatem wtedy, gdy zależy nam na odpowiedniej termoizolacji budynku, warto poszukiwać okien o jak najniższym współczynniku Uw.

Producenci podają również inne współczynniki przenikania ciepła, w tym:

Warto jednak pamiętać o tym, że najbardziej miarodajnym parametrem jest współczynnik przenikania ciepła dla całego okna, czyli Uw.

Również należy wskazać, że współczynnik Uw nie zawsze powiązany jest z określoną liczbą komór okien czy pakietów szybowych. Zdarza się, że okna o mniejszej liczbie komór mają lepszy współczynnik przenikania ciepła Uw niż te z większą liczbą komór. Nie należy zatem kierować się przy zakupie tylko liczbą komór czy pakietów szybowych.

Współczynnik g – zwróć uwagę także na współczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego.

Gdy chcemy płacić mniejsze rachunki za energię, przy zakupie okien warto także wrócić uwagę na współczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego, czyli współczynnik g.

Im niższa wartość współczynnika g, tym bardziej słońce będzie nagrzewało pomieszczenia przez okna. Takie ogrzewanie pasywne jest powszechnie stosowane w budynkach energooszczędnych oraz pasywnych.

powrót