BLOG

BLOG - Jak mierzyć okna do wyceny?

Okna Antywłamaniowe, Bezpieczne Okna, Stolarka Okienna, Okna Dla Domu,

Jak mierzyć okna do wyceny?

Opublikowano Lipiec 17, 2019

 

Jeżeli chcemy zamówić okna, w takim przypadku ich wymiary powinny być pobrane przez fachowców ze sklepu, w którym chcemy złożyć swoje zamówienie. W ten sposób unikniemy błędów i nieporozumień wynikających z pobrania niedokładnych wymiarów. Gdy jednak chcemy uzyskać przybliżoną wycenę okien, możemy także pobrać wymiary samodzielnie. Jak to zrobić?

Dokładna wycena okien przeprowadzana jest na podstawie ich wymiarów. Zatem wtedy, gdy chcemy dowiedzieć się, ile będzie kosztowała nas stolarka okienna, powinniśmy przede wszystkim poznać wymiary okien.

Wymiary okien możemy wziąć z projektu budowlanego – w projektach nowych domów znajdziemy dokładne informacje o tym, jakie okna mają być zastosowane w danym budynku. Możemy również we własnym zakresie zdjąć wymiary z otworów okiennych. Jak mierzyć okna samodzielnie?

 

okna

 

Samodzielny pomiar okna

Wykonując pomiar okna samodzielnie, powinniśmy pamiętać o tym, że powinno mieć ono takie wymiary, które pozwolą na jego właściwe ustawienie w otworze. W związku z tym musimy zachować niewielki luz pomiędzy oknem a ścianą.

Luz ten jest zależny głównie od materiału, z którego wykonane jest okno. W przypadku okien PCV kolorowych zaleca się zachowanie nieco większego luzu niż w białych.

Otwory okienne – węgarkowe i bezwęgarkowe

Gdy chcemy zmierzyć okna samodzielnie, powinniśmy także zwrócić uwagę na przekrój poziomy otworu okiennego. Wyróżniamy dwa rodzaje otworów:

Węgar lub węgarek jest pionowym elementem, który znajduje się przy otworze okiennym albo drzwiowym, który uzyskuje się przez wysunięcie cegieł lub dodanie słupków. Jest on oparciem dla ościeżnicy.

Przy oknach węgarkowych i bezwęgarkowych zaleca się zachować inną szerokość luzu pomiędzy murem a oknem. Przy oknach węgarkowych szerokość ta powinna być o kilka milimetrów mniejsza.

Zapisz wyniki na szkicu

Pamiętajmy o tym, żeby po dokonaniu pomiaru najpierw zapisywać szerokość okna, a następnie jego wysokość. W przeciwnym przypadku, wycena okien oraz ich produkcja mogą przebiec nieprawidłowo i otrzymamy okna o innej orientacji.

Aby odczytane wymiary nie pomieszały się i były czytelne, warto przygotować szkic okna. Wtedy unikniemy problemów z odczytaniem naszych wyników.

powrót