BLOG

BLOG - Jak wyregulować okno? Regulacja okien plastikowych (PCV)

Bezpieczne Okna, Stolarka Okienna, Okna Dla Domu,

Jak wyregulować okno? Regulacja okien plastikowych (PCV)

Opublikowano Maj 09, 2019

 

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że okna również wymagają okresowej regulacji. Kiedy należy ją wykonać i jak wyregulować okna samodzielnie?

Co jakiś czas okna należy poddawać regulacji, aby mogły one stale służyć nam bez problemów. Jeśli jeszcze nigdy nie regulowałeś okien w swoim domu, sprawdź z nami, jak należy to zrobić!

 

okna

 

Dlaczego należy regulować okna?

Właściwe wyregulowane okna to także większe oszczędności, ponieważ regulacja okien plastikowych pozwala na zmniejszenie ucieczki ciepłego powietrza z wnętrza.

Regulacja okna pozwala na zmianę stopnia przylegania skrzydła do ramy okiennej. W okresie letnim zaleca się zmniejszenie docisku, dlatego okno dobrze przepuszcza wtedy niewielką ilość powietrza, co poprawia jego cyrkulację. Z kolei w okresie zimowym, gdy za oknem panują niższe temperatury, okna powinny być szczelniejsze, dlatego okucia okienne należy ustawić w pozycji zapewniającej większe przyleganie skrzydła do ramy okna.

Dodatkowo, regulacja okien plastikowych zalecana jest w celu skorygowania ustawienia skrzydła okiennego, na przykład wtedy, gdy lekko opadnie, co może utrudniać jego otwieranie i zamykanie.

Zalecana jest zarówno regulacja okien zwykłych, jak również regulacja okna balkonowego.

 

 

Jak samodzielnie wyregulować okna?

Siłę docisku skrzydła do ramy okiennej regulujemy przez okucia znajdujące się w dolnym zawisie okna. Do tego celu potrzebny będzie klucz do regulacji okien, na przykład klucz V.SCH.ACP-S, imbusowy (ampulowy) łamany 4 mm.

Jak wyregulować okno, aby było szczelniejsze? Wtedy przesuwamy rolki ryglujące okucia tak, by były umieszczone bliżej uszczelek. Latem z kolei postępujemy odwrotnie. Po regulacji sprawdzamy, czy okno działa prawidłowo. Gdy pojawiają się problemy z otwieraniem i zamykaniem, należy dokonać korekcji.

Jak samodzielnie wyregulować okno dla pozycji skrzydła okiennego? Wtedy lekko otwieramy okno i zdejmujemy osłonę jego dolnego zawiasu. Do środka wkładamy klucz imbusowy. Przekręcając go w prawo, podnosimy skrzydło w górę, natomiast w lewo – opuszczamy je. Do przesuwania skrzydła w lewo albo prawo dokręcamy dolną śrubę. Następnie możemy także wyregulować okucia w górnym zawiasie.

powrót