BLOG

BLOG - Jak wyregulować drzwi balkonowe? Regulacja drzwi balkonowych

Jak wyregulować drzwi balkonowe? Regulacja drzwi balkonowych

Opublikowano Maj 23, 2019

 

Z drzwi balkonowych korzystamy najczęściej w okresie letnim, ale również w zimie otwieramy je i zamykamy. Podobnie jak inne okna i drzwi w domu, także te balkonowe należy regularnie kontrolować, konserwować, a także regulować. Jak powinna wyglądać regulacja drzwi balkonowych?

Drzwi balkonowe są nieszczelne i przepuszczają dużo zimna? A może przestały się prawidłowo zamykać? W takim przypadku konieczna będzie regulacja drzwi balkonowych. Można wykonać ją także samodzielnie – wystarczą tylko odpowiednie narzędzia oraz nasz poradnik!

 

drzwi balkonowe

 

Kiedy należy regulować drzwi balkonowe?

Zamontowane w naszym domu drzwi balkonowe powinniśmy regulować w dwóch przypadkach, a mianowicie wtedy, gdy:

.

Drzwi balkonowe możemy także dodatkowo uszczelnić przez ich odpowiednią regulację. Przed zimą zaleca się wyregulowanie drzwi tak, aby były mocniej dociśnięte do ramy. Z kolei latem można zmniejszyć docisk.

Eksperci zalecają, aby pierwszą regulację drzwi balkonowych wykonać w pierwszym roku od montażu. To właśnie wtedy drzwi najczęściej opadają, co może skutkować większym oporem przy przekręcaniu klamki. Odpowiednia regulacja drzwi balkonowych poprawi komfort ich użytkowania.

 

 

Jak samodzielnie wyregulować drzwi balkonowe?

Samodzielna regulacja drzwi balkonowych nie jest skomplikowana. Jak wyregulować drzwi balkonowe? Procedura ta wygląda tak samo, jak w przypadku regulacji okien balkonowych.

Do regulacji drzwi balkonowych będziemy potrzebowali odpowiedniego klucza, na przykład V.SCH.ACP-S lub imbusowego 4 mm. W sprzedaży znajdziemy także specjalne klucze zakrzywione, które ułatwiają samodzielną regulację.

Drzwi balkonowe regulujemy najpierw na dolnym zawiasie po lekkim uchyleniu skrzydła. Dokręcenie śruby spowoduje podniesienie skrzydła. Regulacja dolnej śruby powoduje zmianę pozycji drzwi na lewo lub prawo. Następnie regulujemy zawiasy górne, które pozwalają na uzyskanie odpowiedniej pozycji skrzydła po przekątnej.

Aby zmienić docisk skrzydła drzwi do ramy, regulujemy kucia. Przekręcamy rolki ryglujące bliżej uszczelki, by poprawić szczelność drzwi. W czasie sezonu letniego, odsuwamy je od uszczelki.

powrót