Jak uszczelnić okna przed zimą?
Opublikowano Wrzesień 19, 2019
Nieszczelne okna mogą przyczynić się do nadmiernej ucieczki ciepła, a tym samym doprowadzić nawet do 30 proc. strat ciepła i podwyższenia rachunków za ogrzewanie!
Jeśli nie chcesz płacić więcej za ogrzewanie swojego domu z zimie, warto pamiętać o tym, aby odpowiednio uszczelnić okna. Jak uszczelnić okna samodzielnie?
Regulacja docisku okien
Nie każdy użytkownik okien zdaje sobie sprawę z tego, ale samodzielnie możemy regulować siłę ich docisku, a dokładnie docisku skrzydła okiennego do ramy. Regulacja tego rodzaju pozwala na poprawę szczelności okna, która zalecana jest w okresie zimowym.
Aby wyregulować docisk okien, należy zastosować specjalny klucz, na przykład klucz imbusowy 4 mm, którym zmieniamy pozycję rolek ryglujących w okuciach. Jak uszczelnić okna? Rolki ryglujące powinny znaleźć się wtedy bliżej uszczelek.
Wymiana uszczelek w oknach na nowe
Jeśli okna nie są jeszcze całkowicie szczelne i nadal wpuszczają do domu zimne powietrze, warto pomyśleć o wymianie ich uszczelek na nowe. Można także zrobić to samodzielnie – musimy jednak wybrać uszczelki odpowiednio dopasowane do posiadanych przez nas okien.
Uszczelki, podobnie jak inne elementy okna, z czasem ulegają uszkodzeniu, dlatego też przestają wtedy spełniać swoją rolę. Wymiana uszczelek na nowe pozwala na poprawę szczelności okien, a tym samym na zmniejszenie kosztów związanych z ogrzewaniem.
Gąbki, listwy, taśmy, pianki i silikony uszczelniające do okien
W sprzedaży możemy znaleźć również specjalne produkty przeznaczone do uszczelniania okien plastikowych, w tym taśmy uszczelniające, gąbki do uszczelniania, listwy uszczelniające, a także pianki oraz silikon.
Dobór i montaż odpowiednich produktów tego rodzaju zależny jest od typu okien. Takie produkty uszczelniające najlepiej sprawdzają się w przypadku drobnych nieszczelności i usterek konstrukcji okna.
Gdy obecnie użytkowane przez nas okna są już stare i powyższe porady nie działają, wówczas warto pomyśleć o wymianie stolarki na nową.
Chociaż to dodatkowy koszt, to jednak warto potraktować go jako inwestycję – oszczędności uzyskane na mniejszych wydatkach na ogrzewanie pozwolą na szybszy zwrot.