BLOG

BLOG - Jak uszczelnić okna przed zimą?

Okna Antywłamaniowe, Bezpieczne Okna, Stolarka Okienna, Okna Dla Domu,

Jak uszczelnić okna przed zimą?

Opublikowano Wrzesień 19, 2019

 

Nieszczelne okna mogą przyczynić się do nadmiernej ucieczki ciepła, a tym samym doprowadzić nawet do 30 proc. strat ciepła i podwyższenia rachunków za ogrzewanie!

Jeśli nie chcesz płacić więcej za ogrzewanie swojego domu z zimie, warto pamiętać o tym, aby odpowiednio uszczelnić okna. Jak uszczelnić okna samodzielnie?

Regulacja docisku okien

Nie każdy użytkownik okien zdaje sobie sprawę z tego, ale samodzielnie możemy regulować siłę ich docisku, a dokładnie docisku skrzydła okiennego do ramy. Regulacja tego rodzaju pozwala na poprawę szczelności okna, która zalecana jest w okresie zimowym.

 

okna

 

Aby wyregulować docisk okien, należy zastosować specjalny klucz, na przykład klucz imbusowy 4 mm, którym zmieniamy pozycję rolek ryglujących w okuciach. Jak uszczelnić okna? Rolki ryglujące powinny znaleźć się wtedy bliżej uszczelek.

Wymiana uszczelek w oknach na nowe

Jeśli okna nie są jeszcze całkowicie szczelne i nadal wpuszczają do domu zimne powietrze, warto pomyśleć o wymianie ich uszczelek na nowe. Można także zrobić to samodzielnie – musimy jednak wybrać uszczelki odpowiednio dopasowane do posiadanych przez nas okien.

Uszczelki, podobnie jak inne elementy okna, z czasem ulegają uszkodzeniu, dlatego też przestają wtedy spełniać swoją rolę. Wymiana uszczelek na nowe pozwala na poprawę szczelności okien, a tym samym na zmniejszenie kosztów związanych z ogrzewaniem.

Gąbki, listwy, taśmy, pianki i silikony uszczelniające do okien

W sprzedaży możemy znaleźć również specjalne produkty przeznaczone do uszczelniania okien plastikowych, w tym taśmy uszczelniające, gąbki do uszczelniania, listwy uszczelniające, a także pianki oraz silikon.

Dobór i montaż odpowiednich produktów tego rodzaju zależny jest od typu okien. Takie produkty uszczelniające najlepiej sprawdzają się w przypadku drobnych nieszczelności i usterek konstrukcji okna.

Zakup nowych okien

Gdy obecnie użytkowane przez nas okna są już stare i powyższe porady nie działają, wówczas warto pomyśleć o wymianie stolarki na nową.

Chociaż to dodatkowy koszt, to jednak warto potraktować go jako inwestycję – oszczędności uzyskane na mniejszych wydatkach na ogrzewanie pozwolą na szybszy zwrot.

powrót