BLOG

BLOG - Drzwi przesuwne na balkon – tak czy nie?

Okna Antywłamaniowe, Bezpieczne Okna, Stolarka Okienna, Stolarka Drzwiowa, Stolarka Budowlana, Okna Dla Domu, Drzwi Dla Domu,

Drzwi przesuwne na balkon – tak czy nie?

Opublikowano Listopad 07, 2019

 

Najczęściej na balkon wybieramy drzwi rozwierane, ale w sprzedaży można znaleźć również modele przesuwne. Jakie są główne zalety przesuwnych drzwi balkonowych? Jakie mają wady? Kiedy warto zdecydować się na ich zakup?

Drzwi prowadzące na balkon albo na taras mogą mieć różne konstrukcje. W Polsce najczęściej spotykamy się z drzwiami rozwieralnymi, czyli z drzwiami o skrzydłach otwierających się na lewo albo prawo – podobnie jak w przypadku drzwi zewnętrznych. Do wyboru mamy także drzwi przesuwne, które kojarzymy najczęściej z Ameryką albo z luksusowymi apartamentami.

Jednak dzisiaj drzwi przesuwne możemy zamontować także w naszym mieszkaniu lub w domu w Polsce. Czy to dobry zakup?

 

okna

 

Drzwi przesuwne – podstawowe informacje

W drzwiach przesuwnych skrzydło drzwiowe zamiast otwierania się na przez rozwieranie przesuwa się na boki. Przesuwna konstrukcja drzwi wyposażona jest w specjalne prowadnice, które pozwalają na gładkie otwieranie i zamykanie drzwi.

W sprzedaży znajdziemy dwa warianty drzwi przesuwnych:

Drzwi uchylno-przesuwne pozwalają nie tylko na przesuwanie skrzydła, ale również na jego uchylanie, dlatego też drzwi te umożliwiają łatwe wietrzenie pomieszczenia.

Z kolei drzwi podnoszono-przesuwne posiadają konstrukcję z dodatkowym podnoszeniem skrzydła. Są łatwiejsze w obsłudze, a także doskonale nadają się do dużych przeszkleń – nawet o szerokości dochodzącej 20 metrów. Najczęściej stosuje się wtedy ukryte progi, które są łatwe w pokonywaniu przez osoby starsze, dzieci.

Zalety i wady drzwi przesuwnych

Niezaprzeczalną zaletą drzwi przesuwnych jest ich komfort użytkowania – są łatwe w otwieraniu i zamykaniu i po otwarciu nie zajmują miejsca swoim skrzydłem jak drzwi rozwieralne. Dodatkowo, świetnie sprawdzają się w przypadku większych przeszkleń, gdy chcemy wpuścić do wnętrza dużo naturalnego światła.

Główną wadą drzwi przesuwnych jest ich wysoka cena. Zapłacimy za nie więcej niż za drzwi rozwieralne. Więcej zapłacimy za modele o konstrukcji podnoszono-przesuwnej niż za te uchylno-przesuwne.

powrót