BLOG

BLOG - Czym są okna skandynawskie?

Stolarka Okienna, Okna Dla Domu,

Okna skandynawskie dostępne są również w Polsce. Czym dokładnie wyróżnia się tego rodzaju stolarka okienna i kiedy warto się na nią zdecydować?

Opublikowano Marzec 13, 2019

 

Dobór odpowiednich okien do domu jednorodzinnego ma bardzo duże znaczenie. Tylko wtedy, gdy będą solidne, będą mogły zapewnić optymalny komfort dla mieszkańców.

Aktualnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się okna skandynawskie. Czym są okna tego rodzaju? Jak różnią się od innych konstrukcji okiennych? Kiedy warto wybrać okna skandynawskie do swojego domu?

 


Okna skandynawskie – co to jest?

Okna skandynawskie, inaczej także określane jako okna norweskie czy okna szwedzkie, to okna różniące się od okien dostępnych w Polsce (w systemie Euro) dwoma parametrami:Okna skandynawskie otwierają się na zewnątrz w przeciwieństwie do okien w systemie Euro, które otwierają się do środka – to pozwala na swobodne zagospodarowanie parapetów. Stosuje się w nich również specjalne mechanizmy obrotowe, które pozwalają na obrót skrzydła w 180 stopniach, czyli wokół własnej osi, co dodatkowo uławia utrzymanie okien w czystości.Także okna skandynawskie cechują się bardzo dobrymi parametrami szczelności, co wpływa również na ich poziom izolacyjności termicznej. Okna te zapewniają maksymalną ochronę przed wiatrem oraz przed mrozem, ponieważ muszą wytrzymać trudne skandynawskie warunki pogodowe.Budowa okien skandynawskich

 

Do produkcji okien skandynawskich najczęściej stosuje się drewno, dlatego wyróżniają się one również atrakcyjnym wyglądem.

Dodatkowo stosuje się na nich często aluminiowe nakładki od zewnątrz, co powoduje, że są odporne na czynniki pogodowe i nie wymagają skomplikowanej, czasochłonnej konserwacji.

W oknach skandynawskich na ogół stosuje się pakiety szybowe z dwoma lub z trzema szybami. Zastosowanie pakietu trzyszybowego poprawia parametry termoizolacyjne stolarki okiennej.

 Kiedy warto zdecydować się na okna skandynawskie?

 

Zatem okna skandynawskie to okna, które przede wszystkim sprawdzą się wtedy, gdy zależy nam na osiągnięciu maksymalnych parametrów termoizolacyjności.

Ich specjalna konstrukcja pozwala na uzyskanie optymalnej szczelności, a tym samym zmniejsza ryzyko ucieczki ciepła z budynku.

Także okna skandynawskie to komfortowa obsługa dzięki otwieraniu na zewnątrz oraz mechanizmowi obrotowemu.

Pamiętajmy jednak o tym, że takie okna nie zawsze sprawdzą się w domach z małymi dziećmi oraz ze zwierzętami. Jeśli chcemy otworzyć wtedy okno, musimy uchylić je tylko w niewielkim stopniu, żeby zapobiec wypadkom lub ucieczce zwierząt.

powrót