BLOG

BLOG - Bezpieczne okna – okna antywłamaniowe

Okna Antywłamaniowe, Bezpieczne Okna,

Do domu bardzo często wybieramy drzwi antywłamaniowe. W sprzedaży dostępne są jednak także okna o takiej konstrukcji. Czym się charakteryzują i dlaczego warto je zakupić?

Opublikowano Grudzień 04, 2018

 

 

Zgodnie ze statystykami policyjnymi, do włamań i kradzieży w domach jednorodzinnych oraz w mieszkaniach położonych na parterze i pierwszym piętrze najczęściej dochodzi przez drzwi balkonowe albo przez okna.

Jeśli zatem chcemy zapewnić sobie, swoim bliskim oraz posiadanemu mieniu odpowiedni poziom ochrony, warto wybrać okna antywłamaniowe, które dzięki swojej specjalnej konstrukcji są w stanie zmniejszyć ryzyko włamań i kradzieży.Czym wyróżniają się okna antywłamaniowe?

Na tle standardowych okien bezpieczne okna antywłamaniowe mają nieco inną konstrukcję, chociaż na pierwszy rzut oka nie można odróżnić ich od zwykłej stolarki okiennej.

Przede wszystkim w oknach tego rodzaju stosuje się specjalne elementy zapobiegające wyważeniu i podważeniu. Zaczepy antywyważeniowe i ruchome czopy w okuciach zapobiegają uszkodzeniu okna przez włamywacza.

Specjalne szyby, które są wykonane ze szkła laminowanego i odpowiednio osadzone, są trudniejsze w wybiciu oraz wypchnięciu.

W konstrukcji stosuje się też specjalne klamki z kluczykami. Klamki wyposażane są w zabezpieczenia antyrozwierceniowe.

Klasy okien antywłamaniowych

Okna antywłamaniowe dzieli się na 6 różnych klas odporności.

Przez długi czas w Polsce obowiązywały normy z oznaczeniem WK, ale obecnie stosuje się częściej normy europejskie, w przypadku których zamiast WK stosuje się oznaczenie RC.
Do domów i mieszkań najczęściej wybierane są okna antywłamaniowe w klasach:

 

 

W użyciu najczęściej znajdują się bezpieczne okna w klasach WK2 – RC2, które łączą w sobie optymalny poziom bezpieczeństwa wraz z przystępną ceną. Wspólnie z dodatkowymi zabezpieczeniami, na przykład alarmem czy monitoringiem pozwalają na uzyskanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

Uwaga! Warto pamiętać o tym, że okna antywłamaniowe muszą posiadać także odpowiedni atest nadany przez niezależne laboratorium.Ważny profesjonalny montaż

Dla uzyskania właściwego poziomu bezpieczeństwa ważne jest także przekazanie montażu okien wykwalifikowanej ekipie – wtedy można mieć pewność, że zapewnią one deklarowany przez producenta poziom ochrony.

Warto jednak pamiętać o tym, że żadne okna antywłamaniowe, podobnie jak drzwi o antywłamaniowej konstrukcji, nie są w stanie zapewnić 100% bezpieczeństwa. Ich zastosowanie pozwoli jednak na znaczącą poprawę bezpieczeństwa!

powrót