BLOG

BLOG - Okna dźwiękoszczelne – czym są i kiedy warto je wybrać?

Bezpieczne Okna, Stolarka Okienna, Okna Dla Domu,

Odpowiednio dobrana stolarka okienna jest w stanie zabezpieczyć mieszkańców przed nadmiernym hałasem dobiegającym z zewnątrz. Kiedy warto zdecydować się na okna dźwiękoszczelne?

Opublikowano Kwiecień 10, 2019

 

W domu chcemy czuć się komfortowo – oznacza to także wolność od głośnych dźwięków, które mogą przeszkadzać nam w zasypianiu i w relaksie. Aby budynek był cichy, ważne jest dobranie odpowiednich materiałów budowlanych i wykończeniowych. Wśród nich znajduje się także właściwa solarka okienna.

Tam, gdzie liczy się maksymalna ochrona przed hałasem, stosuje się okna dźwiękoszczelne. Co warto wiedzieć na ich temat?

 

 


Czym są okna dźwiękoszczelne?

Okna dźwiękoszczelne to okna charakteryzujące się wysoką izolacyjnością akustyczną – dźwiękową.

Stolarka okienna tego rodzaju zatrzymuje większość hałasów dochodzących z zewnątrz, dlatego też mieszkańcy budynku z takimi oknami mogą rozkoszować się błogą ciszą – nawet, gdy mieszkają przy ruchliwej ulicy, lotnisku, zakładzie przemysłowym.

Aby okna dźwiękoszczelne mogły rzeczywiście blokować niechciane dźwięki, muszą posiadać odpowiednią konstrukcję.

W oknach o wysokiej izolacyjności akustycznej stosuje się przede wszystkim specjalne szyby zespolone, które skutecznie redukują nadmierne hałasy. Szyby te posiadają grubość nawet do 10 mm i mogą być powleczone specjalnymi foliami lub dźwiękochłonnymi żywicami. Dodatkowo izolacyjność zwiększa wypełnienie przestrzeni między szybami gazami szlachetnymi, na przykład kryptonem albo argonem.

Ważny jest także profesjonalny montaż okien dźwiękoszczelnych, aby utrzymać ich parametry.

 

 


Jak wybrać dobre okna dźwiękoszczelne?

Aby wybrać dobre okna dźwiękoszczelne, należy zwrócić uwagę na ich parametry zaprezentowane przez producenta.

Najczęściej stosuje się współczynnik Rw (zgodny z normą PN-EN 12354-3), czyli ważony współczynnik tłumienia hałasu, który podawany jest w decybelach (dB). Im jest on wyższy, tym bardziej dźwiękoszczelne będą okna.

Przykładowo, gdy do wnętrza budynku dociera hałas o natężeniu 60 dB, a okna będą posiadały współczynnik 30 Rw, wówczas będziemy słyszeli dźwięki na poziomie 30 dB.

Stosuje się również inne współczynniki, w tym wskaźnik RA2. Także w tym przypadku, im większa wartość wskaźnika, tym okno będzie miało lepsze właściwości dźwiękoszczelne.

Jeśli chcemy zakupić dobre okna dźwiękoszczelne, ale nie wiemy, jaki model sprawdzi się najlepiej, warto skonsultować się z doradcą z salonu – będzie mógł doradzić, jaka stolarka okienna sprawdzi się wtedy najlepiej.

Zatem okna dźwiękoszczelne to bardzo dobry wybór wtedy, gdy chcemy mieszkać komfortowo!

powrót